Чи потрібно реєструвати ФОП і використовувати РРО/ПРРО під час здійснення торгової діяльності через Instagram, Facebook та інші соціальні мережі?
Де зареєструвати ФОП?
Державна податкова служба України регулярно відслідковує підприємницьку діяльність в соцмережах, тому, якщо ваш інтернет магазин почав приносити дохід, необхідно здійснити реєстрацію ФОП. Це можна зробити або через Дію (така процедура займатиме приблизно 10 хвилин), або через ЦНАП.
Яку форму оподаткування обрати?
Найчастіше підприємці, що працюють через Instagram за спрощеною системою оподаткування, обирають ІІ та ІІІ групи платників єдиного податку.
Суб’єкти підприємницької діяльності, що обирають загальну систему оподаткування, сплачують 18% податку на доходи фізичних осіб, 1,5 % військового збору та 22% Єдиного соціального внеску.
При виборі групи податку необхідно виходити з КВЕД (класифікація видів підприємницької діяльності). Для роботи в Instagram та Facebook найчастіше підходить категорія 47.91 – роздрібна торгівля, що здійснюється через мережу інтернет.
Ставка податку для ІІ групи платників єдиного податку – не більше 20% розміру мінімальної заробітної плати (1 420 грн), для ІІІ групи – 3% від доходу для платників ПДВ і 5% від доходу для неплатників ПДВ. Крім того, ФОП сплачує ЄСВ – 22% від мінімальної заробітної плати.
Чи потрібно використовувати ПРРО/РРО під час здійснення підприємницької діяльності в соціальних мережах?
Якщо оплата здійснюється через рахунок ФОП – з використанням рахунку у форматі ІВАN – ПРРО не потрібне, оскільки це не є розрахунковою операцією.
У випадку, якщо оплата здійснюєтся карткою або готівкою – використання ПРРО обов’язкове. Найоптимальнішим варіантом в плані простоти використання, зручності та невисокої ціни є моделі ПРРО виробництва корейської компанії Sam4s - GIANT-100 або Gcube. Ще більш бюджетним варіантом POS-принтера чеків є моделі китайського виробництва Xprinter - чекові принтери XP-58IIK, XP-E200M, XP-243B та ін.
Яка система покарань за підприємницьку діяльність без ФОП?
Максимальний штраф – до 85 тисяч гривень з конфіскацією продукції, сировини, знарядь виробництва і грошей, які були отримані під час торгівлі.